Çarşamba, 28 Temmuz 2021

Allah`ın Dinine Yardım Etmek İsteyenlere Nasihatler

Allah`ın Dinine Yardım Etmek İsteyenlere Nasihatler

İnsanlar bazen bir işin doğru olduğunu düşünürler ve diğer şeyler bir kenara, herkesin aynı işi yapmasını isterler. Buna göre tebliğ önemlidir ve herkes tebliğ yapmalıdır. Ancak, bu insanın kendine özgü ‘tebliğ’ tanımıyla, genel ifade ile ‘tebliğ’ değil. Birine göre, önemli olan tek şey İslami ilim edinmektir ve kendini işe verip kalan ömrün boyunca diğer her şeyi bir kenara atmalısın.

Herkes alim olamaz, herkes gayri-müslimlere tebliğ yapan mükemmel bir davetçi olamaz. Herkes mükemmel bir savaşçı olamaz. İnsanlar farklı faklıdır.

Hasan ibni Sabit diliyle savaşırdı, Halid ibni Velid kılıcıyal savaşırdı, Muaz ibni Cebel ilmiyle savaşırdı, Ömer ibni Hattab tavsiyeleriyle savaşırdı. O, Resulullah (s.a.v)’ın danışmanıydı. Ömer ibni Hattab aynı zamanda güçlü-kuvvetli bir adamdı. Onu okuduğumuzda onu savaş sırasındaki anlatımlarda pek rastlamadık. Ancak Halid ibni Velid, Zübeyr ibni Avvam’a çokça rastladık. Biz Ebubekir ve Ömer ibni Hattab’ı her zaman Resulullah sallalahu aleyhi ve sellem’in yanında ona tavsiyeler verirken bulduk.

Demek ki; İnsanlar farklı farklıdır. İşte bu öyle birşeydir ki sen bunu kendi başına bulmalısın. Sen hangi alanda iyisin? Bu, başka birinin sana söyleyebileceği birşey değil. Sen akıl cihadını yapmalısın ve neyi Allah için nasıl yapabilirim bunu belirlemelisin.

İlk önce kendinize şunu söyleyin:
“Ben Allah’ın bir kuluyum. Ben Allah’a hizmet edeceğim.
Bunu en iyi şekilde nasıl yaparım?
Allah’ın dinine en iyi şekilde hizmet etmek için gayretlerimi nasıl daha yararlı hale getirebilirim?”

Bunu en iyi şekilde yapmalısın çünkü şuan bir savaşın içindesin. Yapacağın en iyi şeyin ne olduğunu bilmelisin. Kastettiğim, Allah’ın dinine nasıl hizmet edeceğinizi belirlemelisiniz. Başka herhangi birinin kopyası olmayın.

Yapabileceğinizin en iyisini yapın. Bu herkesin önemle üzerine düşmesi gereken bir şey. Bunun üzerine düşünmelisiniz, buna zaman ayırmalısınız.
Bu konuda düşünmelisiniz. Bunu tekrar tekrar düşünün.

..Ve daha sonra “Kendiniz için bir plan yapın, bu konunun üzerine gidin ve onu gerçekleştirin.”

Şehid İmam Enver el-Evlaki Rahimehullah

Hazırlayan: Abdurrahmane Tori
Almalhama.com
Telegram: @manhajul_jihad

BU HABERLER DE VAR!

BESÂİRU’L -KUR’AN(Kuran Tefsiri) – Ali Küçük

ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Abdullah Muhaysini`den Şam`a Dua

  YouTube`dan İzlemek İçin:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir