Perşembe, 21 Şubat 2019

Çocuk Eğitiminde Babanın Rolü

815673abd52b99f8bf8fa572df46bc23

Çocuk sevgisi fıtrî bir sevgidir. Her evlenen erkek ya da kadın çocuk sahibi olmayı ister. Bazı toplumlarda özellikle de erkeklerin baba olma yönündeki beklentileri daha ağır basmaktadır. Çocuk insana niçin verilir? Hayatımızın imtihan olduğunu bildiren Allah, evlatlarında imtihan vesilesi olduğunu beyan etmiştir:

”Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır. Büyük ecir ise Allah katındadır.” Teğabun 15

 

Babaların sorumlulukları birkaç başlıkta özetlenmiştir. Fakat bu özet hayatın tüm ilkelerini kapsamaktadır.

 

1- Allah İnancının Filizlenmesinde İlk Adım

Güven duygusunun gelişmesinde babanın rolü çok önemlidir. Güçlü biri tarafından korunduğunu bilmesi çocuğun korkularını azaltır. Her çocukta babanın gücünü abartma eğilimi vardır. Bu güce sığınarak kendini güvende hisseder. Baba şefkatinden ve korumasından mahrum büyümüş bir çocuğa, ”Allah çocukları her türlü tehlikelerden korur” demeniz fazla bir anlam taşımaz.

 

2- Güzel İsim

”Daha önce ve Kur’an’da, peygamberlerin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için size Müslüman adını veren O’dur.” Hac 78

Allah bir isim koymuş ve bunu kitabında bildirmiştir. Önce Allah’ın koyduğu ismi dikkate alarak, çocuğunun Müslümanlardan olup, Müslüman ismini alabilmesini temin etmek babanın görevidir.

 

3- Güzel Terbiye

Kendini ve ehlini ateşten korumak zorunda olan insanın temel görevi, Allah’ı tek rab kabul edip O’na kulluk yapmak, çolukçocuğunu da Rabbin terbiyesi ile yetiştirmektir. Bunun için müminlerin evi bir okuldur.

 

4- İhtiyaçlarını Helalinden Karşılama

İnsanın ihtiyacı iki türlüdür:
-Bedenî ihtiyaçlar
-Ruhî ihtiyaçlar

Baba bu iki konuda da evladının helalinden beslenmesinden sorumludur. Nasıl ki, çürük yiyecekler çocuğun beden sağlığını bozuyorsa, çürük bilgiler de ruh sağlığını bozacaktır.

Ruhun ihtiyaçları en az bedenin ihtiyaçları kadar zaruridir. Yaz tatillerinde Kur’an kursuna göndermekle aldığını sandığımız iki aylık gıdanın yeterli olmayacağını bu konuda asıl gıdayı evde ve model olarak gördüğü anne-babadan alması gerektiğini hatırdan çıkarmamak gerek.

 

Sabiha Ateş Alpat 

BU HABERLER DE VAR!

BESÂİRU’L -KUR’AN(Kuran Tefsiri) – Ali Küçük

ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Abdullah Muhaysini`den Şam`a Dua

  YouTube`dan İzlemek İçin:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir