Cuma, 23 Ekim 2020

Dr. İyad Kunaybi: “Taviz Fıkhı” (3. Bölüm)

TevizFıkhı3

TAVİZ FIKHI

“3. Bölüm Allâh’ı birlemek ve Tevhid’in gerektirdikleri en büyük maslahattır”

 

Hamd yalnızca Allah’a aittir.

Salat ve selam da kendisinde sonra bir Nebi gelmeyecek olan peygamberimizedir. Değerli kardeşler çok uzatmayacağım sadece son bir şey kaldı. Belki namazdan sonra iki üç dakika daha devam ederiz. Sizden onuda dinlemenizi rica ederim. İbni Kayyımın zikrettiği münkeri inkarın dört mertebesinden bahsedeceğiz.

Ve maslahat ve mefsedet kaidesine göre münkeri inkar etmek ne zaman haram ve ne zaman vacip olduğundan bahsedeceğiz. Yani inşaAllah namazdan sonra devam edeceğimiz bölümde büyük bir fayda var. Velakin şimdi Mescidi Aksa hakkında ve Mescidi Aksaya yapılan saldırı hakkında konuşmak istiyorum. Kardeşler gerçekte hiçbir şey olduğu yok. Mümkündür ki bir şey olmamıştır. Yahudilerin Mescidi Aksaya girmemiş olması ve Mescidi Aksayı necislememeleri mümkündür.

Aynı değerli kardeşlerden birinin Mescidi Aksa dan olanları yazdı inşaAllah yazılanları siteden yayınlayacağım. Yani bu onların adetidir. Yani onlar başlangıç olarak İslami halkları hakir görüyorlar bu sebep ile Müslümanlar eylem ve protesto amacıyla sokaklara çıkıyor bundan sonra o Yahudiler Mescidi Aksaya girmiyor. Birkaç gün sonra dikkatler başka bir yöne çevrilince kameraların olmadığı bir anda Mescidi Aksaya girerek onu kirletiyorlar ve istedikleri şeyi yapıyorlar. Bu gazı alma siyasetidir. Havasını alıyorlar.

Onlar biliyorlar ki Müslümanlar içlerindekini eylemlerle, protestolarla, konuşma ve bazı ifadelerle dışa vuracaklar ve bundan sonra da hiçbir değişiklik olmayacak. Orada devam eden bir amel olmayacak, uzun soluklu bir tepki çıkmayacak, doğruluk ve sorumluluk bilinci ile gidişatı değiştirmeye yönelik bir şey olmayacak. Orada bu bağlamda herhangi bir şey gerçekleşmeyecek. Müslümanları bırakın biraz deşarj olsunlar sonra biz mescidi aksaya girer ve istediğimizi yaparız. İşte bunu tekrar tekrar defalarca yaptılar. Bizler tabi bu iş için yapılan pretostolara itirazlara ya da yürüyüşler düzenlenmesine hatadır demiyoruz velakin bu tek çözüm yolu değildir. Hatta bu gerçek bir çözüm değildir. İllaki bazı şeyleri daha da güzelleştirebilir. Ama çözüm değildir. Çözüm ise vakıamızı değiştirebilinceye kadar bir işte devamlılık sağlayıp uzun soluklu olmaktır.

Bizler tabi ki ciddiyetlere değer verir ve ihtiram gösreririz. Kudüste ve etrafındaki şehirlerde yaşayan kardeşlerimizin Mescidi Aksanın bahçesinde namaz kılıp Mescidi Aksayı müdafaa etmelerini ve o Domuzların oraya girmelerini engellemelerini önemseriz. Sonra kardeşler Filistinde ve başka yerlerde bazı nifak üzere olan kurulların İslami devletlerde genel seferberlik vermelerine çok şaşarım çünkü bu kurulların ta kendisi dünya da necaset ehli olan Hirıstiyanların büyüğünü en büyük baykuşu karşılayacaklarını ilan etmişlerdir. O ki çok kıymetli olan Nebi’mize s.a.v saldırmıştır. Şimdi onu karşılamak ve onunla toplantı düzenlemek için hazırlık yapıyorlar. Ve mescidi aksayı ziyaret edebilsin diye ortam oluşturuyorlar. Ben bilemiyorum mesele Yahudi ya da başkaları mı yoksa mesele Müşrikler ve Müslümanlar mı. Bizim yanımızda Mescidi Aksaya Yahudilerin girmesi ile değerli Nebi’mize s.a.v dil uzatan Müşrik, Necis ve Mücrimin ya da hatta Müslümanlıkla isimlendiği halde şeriata düşmanlık gösteren Laik bir insanın girmesinde hiç bir fark görmüyoruz. O halde kardeşler istenilen şey uzun soluklu iş yapmaktır. Allah’ın içerisinde bulunduğumuz hali değiştirmesi için günahları terk edip itaatte sabırlı olmalıyız. Allahtan isteğimiz tuzak kuranların tuzağını

Mescidi Aksadan çevirmesi, orayı onların necasetinden arındırmasıdır. Yeni Allahtan isteğimiz Hırıstiyanların ayaklarını bu ülkeden ve Müslümanlara ait başka ülkelerden kesmesidir.

BU HABERLER DE VAR!

Rasulullahın Yüce Ahlakı – Musa Ebu Cafer

Anne-Baba Hakkı – Tarık Ebu Abdullah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir