Pazartesi, 25 Mayıs 2020

Ebu Muhammed el-Makdisi Kimdir?

abu-mm

Ebu Muhammed el-Makdisi kimdir?

Ebu Muhammed el-Makdisi (Asım Tahir el-Berkavi) 1959 yılında Batı Şeria’nın Nablus şehrinde doğdu. Küçük yaşlarda iken pek çok Filistinli aile gibi el-Makdisi’nin ailesi de maddi sıkıntılar nedeniyle Kuveyt’e yerleşti. İlk ve ortaöğrenimini bu ülkede alan el-Makdisi çeşitli İslami gruplarla öğrenim yıllarında ilişkilere girdi.

Üniversite çağına geldiğinde Suudi Arabistan’da dini öğrenim görmek istemesine rağmen babasının isteği üzerine Irak’a giderek Musul Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı, bu yıllarda Irak ve Yugoslavya devletleri arasındaki öğrenci değişimi antlaşmasının gereği olarak Saraybosna Üniversitesi’nde de öğrenim gören el-Makdisi ardından Suudi Arabistan’a giderek Medine İslam Üniversitesi’ne başladı. Yine bu ülkede ünlü din adamlarının özel derslerine de devam etti.

1980’lerin ikinci yarısında Afganistan’da Sovyetler Birliği ve müttefiği Komünist Kabil rejimine karşı verilen savaşa katılmak üzere bu Pakistan üzerinden Afganistan’a giden el-Makdisi, eğitim vermenin yanı sıra savaşlara da katıldı. Askeri kamplarda daha çok dini alanda bilgiler veren ünlü ideolog, 1992’de Ürdün’e yerleşti. Bu ülkede gerçekleştirdiği davet çalışmaları kısa sürede büyümesinden endişelenen Ürdün yönetimi tarafından, Ürdün’ün İsrail Devleti’ni resmi olarak tanıdığı ve diplomatik ilişkiye geçtiği 1994 yılında, Filistin için savaş fetvası vermesi nedeniyle hapsedildi.

Hapiste kitap yazmayı sürdüren ve davet çalışmalarını tutuklular arasında sürdüren el-Makdisi’nin hapishane arkadaşları arasında Haziran 2006’da ABD hava bombardımanında katledilecek olan Irak direnişi liderlerinden Ebu Musab ez-Zerkavi, Afganistan ve Irak savaşlarına katılacak pek çok isim de bulunuyordu.

1999’da hapisten çıkan el-Makdisi, Ürdün devletince, serbest kalmasının üzerinden 1 yıl geçmeden tekrar tutuklandı. 2005 yılında tekrar serbest bırakılan el-Makdisi, hapisten çıkması üzerinden henüz 1 ay geçmeden el-Cezire ile ünlü röportajının hemen akabinde tekrar tutuklandı.

2008 yılında tekrar hapisten çıkan el-Makdisi, 2010 yılında tekrar tutuklanarak yargılanmaya başlandı. “Teröre destek” suçundan yargılandığı dava 2012’de sonuçlandı ve el-Makdisi 5 yıl hapse mahkum edildi.

el-Makdisi’nin 1994’den bu yana kısa dönemli aralar dışında hapiste tutulmasında ve üzerinde büyük bir baskı olmasında, Suudi rejimi hakkında yazdığı ve İslami camialarda büyük etki oluşturan çalışmaları olduğu belirtiliyor. ABD’nin de yakın müttefiği olan Ürdün rejiminden Suudi rejiminin el-Makdisi’yi hapiste tutmasını ve faaliyetlerine kesinlikle müsaade edilmemesini istediği bildiriliyor.

BU HABERLER DE VAR!

Irak fatihi Sa’d bin Ebi Vakkas (Radiyallahu Anh)

  بِسْـمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم Ebu Vakkas lakaplı Malik bin Vehb’in oğludur. Nesebi Kilab bin Mürre’de Nebi …

Malcolm X Kimdir?

Gerçek ismi Malcolm Little olup, 1925 yılında ABD’nin Nebraska eyaletinin Omaha kentinde doğdu. Babası Earl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir