Çarşamba, 28 Temmuz 2021

Evlenmeden Önce Çocuk Eğitiminin Önemi

baby-boy-muslim-islamic-wallpapers

İnsan eğitimi ihmale gelemeyecek kadar önemli ve ciddi bir iştir. dolayısıyla ailenin bu konuda istikrarlı olması gerekir. İnsan eğitebilmek için önce kişinin kendisi eğitimli olmalıdır.

 

Pedagoglar çocuğun karakterinin erken yaşlarda oluştuğunu söylerler. Dolayısıyla çocuğun eğitiminin birinci ve en önemli fonksiyon şüphesiz annedir. Fakat baba da bu sorumluluğa ortaktır. Peygamberimiz (s.a.v.), ”Çocuklarınıza ikram edince terbiyelerini güzel yapın.” buyurmuştur. Buradan sadece ahlaki eğitim anlaşılmamalı, bütün özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü duygusal, zihinsel, duygusal, sosyal alanlar hatta dil gelişimi gibi çok spesifik gözüken konular bile çocuğun eğitimini etkiler.

 

”Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” Tahrim, 6

Ülkemizde genellikle insanlar evlenirken maalesef çeyizlerinde çocuk eğitimini götürmüyorlar. Oysaki evlenen çiftlerin çocuk psikolojisi ve eğitimi konusunda eğitim almaları gerekir. Çocuk eğitiminin püf noktalarından en önemlisi ve çocuğu eğitmenin en kestirme yolu iyi birer örnek olmaktır. Örnek olmadan, çocuklardan iyi bir insan olmasını istemek elbette ki doğru bir davranış değildir.

 

”Aile, çevre, okul” üçgeninin insanın yetişmesinde en önemli etkenler olduğu bir gerçektir. Buna göre, terbiyenin akim kalmaması için, ailenin; kendi üzerine düşeni yaptıktan sonra, çocuğun çevresinin ahlaklı kişilerden oluşması için arkadaş seçiminde de dikkatli olması, bunun yanında ve aynı zamanda okul ve öğretmenleri konusunda da seçici olması önemlidir. Yoksa evde verilen okulda kaybolabilir.

 

Sabiha Ateş Alpat – Kur’an’ın Gölgesinde

BU HABERLER DE VAR!

Ümmetin Usameler Yetiştirecek Annelere İhtiyacı Var!

Esselamu aleykum kardeşlerim. Ümmetin kadınlarının sosyal medyada “cihatçılık” oynamasından ve cihadın edebiyatını yapmaktan daha önemli …

Fitneler ve Gariplerin Hali

Zeynu-d Dîn Ebi-l Ferec ibni Receb el-Hanbelî rahimehullah dedi ki:”Saptırıcı Hevâlar ve Şüpheler Fitnesine gelince; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir