Salı, 19 Şubat 2019

Evlenmek İsteyen Birisinin Yapması Gereken Hazırlıklar

tumblr_nf8zlyu1ff1tydcdio1_500

1) Her türlü şirk, hurafe, batıl inanç ve tağuta kulluktan arındırılmış bir ”iman”

 

2) Böyle bir imanın en tabii sonucu olan ”salih amel”

 

3) Ve yine bu imanın tabii sonucu olarak, güzel ahlak sahibi olmak. Bu da Kur’an ve sünnette vaz’ edilen ahlaki prensiplerle ahlaklanmak demektir.

 

4) Evlilikle alakalı ilimleri öğrenmek: Evliliğe niyet etmiş kişiye, bu konuyla alakalı ilimler farz-ı ayn olur. Zira kişi, bulunduğu, halin ilmini öğrenmekle mükelleftir. Kız ya da erkek olsun, her iki tarafın çocuk eğitimi dalında en az bir insan yetiştirecek kadar bilgi birikimine sahip olmaları kaçınılmaz bir görevdir. Zira evlilikten maksadın birisi de neslin devamıdır. Çocuklarımızı karşı görevlerimizin en önemlisi, sağlıklı birer birey olmalarını sağlayabilmektir. Maalesef günümüzde, evlilik arefesinde, bir yığın fuzuli hazırlıkların arasında çoğu kere, çocuk eğitimi ihmal edilebilmektedir ki, bunun sorumluluğu büyüktür.

 

5) Her konuda olduğu gibi evlilikte de niyetimiz Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Evlenmiş olmak için evlenilmeyeceğini unutmamamız gerekir.

 

6)Yine gözden kaçırılmaması gereken önemli bir husus ise pembe hayallere kapılmamaktır. Zira evlilik; eşin belli gün ve gecelerde kırmızı gün getirmesi demek değildir. Evlilik, kulluk yürüyüşünde, dünya sınavında hayatın sınavını birlikte vermenin adıdır. Bu sınav kimi zaman fakirlik kimi zaman zenginlik olabilecektir. Kimi zaman sağlık kimi zaman hastalık olabilecektir. Kimi zaman evlatsızlık, kimi zaman çok evlat ile olabilecektir. Zira ”iman ettim” demek, kişinin, imtihan sürecinde kendisi için yazılanlara peşinen teslim olması demektir. Birlikte kulluk yürüyüşünde el ele vererek cenneti kazanmaktır evlilik.

 

İslam’ın, insan hayatına dair söz söylemediği hiçbir nokta yoktur. Yaptığımız bir iş, ya İslam’dan ya da cahiliyedendir. Çünkü üçüncü bir alternatif yoktur. Kur’an’ın sunduğu aile modelleri elbette boşuna değildir. Yeni bir yuva kurulması anlamına gelen ailede, binanın çökmemesi, ayakta kalabilmesi için temelin sağlam atılması gerekir. Tevhid kimliğinde ailelerin temeli, Allah’a kulluk ilkesi üzerine kurulur. Yani bu ailede yalnızca Allah’ın dedikleri geçerlidir. Yalnızca Allah’ın sözü baz alınır. Yalnızca Allâh’ın dediği olur. Hakları Allah belirler. Kuralları Allah koyar. Sorunları Allah’ın koyduğu çözümler çözer. Ikra ile evliliği okuduğumuzda bu olmazsa olmaz şarttır.

 

Sabiha Ateş Alpat – Kur’a’ın Gölgesinde 

BU HABERLER DE VAR!

Evlilikte Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler

Üzerinde düşünülmesi ve tefekkür edilmesi gereken ayetlerden birisi de Allah (subhanehu ve teâlâ)’nın şu buyruğudur. …

41 Madde de Müslüman Bir Erkek Eşinden Ne İster ?

41 Madde de Müslüman Bir Erkek Eşinden Ne İster ? 1) Kendisiyle nikâhlanmanız, İslami açıdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir