Çarşamba, 28 Temmuz 2021

İslam Vaktini, Malını ve Gençliğinin En Parlak Dönemini İster

umayyad-5-mujahid-pic-on-horse2

”Mü’min erkek ve kadının; nefsinde, çocuğunda ve malında bela eksik olmaz. Ta ki hatasız olarak Allah’a kavuşsun.”  Tirmizî, 2399

 

Salahaddin Eyyubi’nin azmi gibi bir azme ne kadar da muhtacız! Bu azim, bu büyük sultanın saray hayatını, saltanatını, ihtişamını ve lüksünü bırakması sağlamış, rüzgarı sağa sola sürüklediği bir çadırda yaşamaya razı etmişti. Bütün hayatı mücahidler ile beraber; yazın çöl sıcağında ve kışın da sert soğuğunda geçti. Tarihçi olan İbn-i Şeddad, onun hakkında şöyle der: ”Onun cihada olan sevgisi hayret edilecek seviyedeydi. Cihad; onun kalbinde büyük bir yere sahipti. Öyle ki sadece cihad hakkında konuşuyor, başka bir şeye bakmıyordu. Sadece adamlarına önem veriyor, sadece cihadı anlatan, ona teşvik eden kimseye yöneliyordu. Allahu Teala yolunda, cihad sevgisi için ailesini, çocuklarını, evini ve memleketini terk etmiş, bir çadır içinde dini yaşamak ona yetmişti…”

 

İmam Şafii -Allah ona rahmet etsin- şöyle der: ”İnsanlar için rahat, gaflettir.”

 

Ammar bin Yasin 90 yaşındayken Allah yolunda savaşa çıktığını görmekteyiz.

 

Rasûlullah -salât ve selam üzerine olsun- 27 savaş yapmıştı. Bu savaşların hepsi, Rasûlullah’ın 54 yaşını geçtikten sonra meydana gelmiştir. Hatta Rasûlullah Tebük savaşına katılmış ve bu savaşa Müslümanlara komutanlık yapmıştır. Bu savaş, Müslümanlara en zor ve çetin gelen savaşlardandı. Rasûlullah -salat ve selam üzerine olsun- bu savaşın meydana geldiği dönemlerde 60 yaşına ulaşmıştı..

 

Şüphesiz İslam senden vaktinin çoğunu, malını çoğunu, gençliğinin en parlak dönemini ister. O tamamen seni ister… Yorgun zamanını değil, aktif zamanını ister… İhtiyarlamadan önce gençliğin zamanını, gücünü, sağlığını ve dinçliğini ister. İslam senden temiz, güzel büyük ve en yüce şeylerin tamamını ister.

 

Ebu Bekir es-Sıddık’ın bütün malını İslam’ın yayılması için Allah yolunda harcadığını görmüyor musun? Rasûlullah -salât ve selam üzerine olsun- ona ”Ey Ebu Bekir, ailen için ne bıraktın?” dediğinde şöyle cevap vermiştir: ”Onlara Allah ve Rasûlünü bıraktım.”

 

Senin tohumu ekmen gerekir,

Mahsulü toplaman değil.

 

Nacih İbrahim – İslam Erlerine Nasihatler 

BU HABERLER DE VAR!

BESÂİRU’L -KUR’AN(Kuran Tefsiri) – Ali Küçük

ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Abdullah Muhaysini`den Şam`a Dua

  YouTube`dan İzlemek İçin:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir