Çarşamba, 20 Kasım 2019

Müslüman kadın için; Çarşı ve Pazar gezmek

 

Müslüman kadın için; Çarşı ve Pazar gezmek

Ebu Hureyre radıyallahu anh’ten rivayeten Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Allah’ın en çok sevdiği yerler mescitlerdir. Allah’ın en ziyade nefret ettiği yerler de çarşı ve pazarlardır. ”  (Müslim, Mesâcid 288)
Gerek şehir hayatı, gerekse bollukla imtihan edildiğimizi düşündüğüm bir toplumda yaşamaktayız. Evlerimizin kapısından dışarıya adım attığımızda pazar yerleri, dükkânlar, marketlerle iç içeyiz. Komşuya giderken dahi bir sürü vitrinin önünden geçmek zorunda kalıyoruz. Özellikle hanımların zafiyetlerinden biri alışveriş yapmak, çarşı ve pazar dolaşma isteğini körükleyen bu zaafını güçlendiren, direncini zayıflatan ortamların çok olması bu hataya düşmesine vesile oluyor. Dolayısı ile biz mümin kadınlar, şeytanın bol olduğu, nefislerin kışkırtıldığı bu gibi ortamlara mecbur kalmadıkça gitmemek, gitmemiz gerekse dahi eşlerimizle, babalarımız, kardeşlerimiz yanımızda olmadan gitmememiz gerektiğini idrak etmeliyiz. Eğer yanımıza babamız, eşimiz gibi mahremimiz olan birini alma imkanımız yok ise takvaca bizden üstün, bizi uyaracak, mümin bir kardeşimizi alıp işimizi acele bir şekilde görüp evlerimize dönmeliyiz.
Çarşı ve pazarların sakıncaları birçok açıdan mevcuttur:
1) Kadın ve erkek karışık ortamlar olması, dar ve sıkışık alanlarda yan yana yürümek, dokunmak durumunda kalmak…
Örneğin; bir markette alış-veriş yaparken dahi reyonların dar olması sebebiyle yakın temas halinde bulunmak zorunda kalmanız. Özellikle ucuz diye gidilen uzak semt pazarları, vesaitle gidilen, minibüsle gidilen elde poşetler, torbalarla dönerken yaşanan zorluklar bütçemize kar ettirirken takvamızı zarara uğratan çarşı ve pazarlar, satıcıyla yapılan pazarlıklar, uzayan, hiçte hoş olmayan konuşmalar… Erkek satıcıdan alınan elbiseler, beden ölçülerinin yabancı bir erkeğe söylenmesi, hanımefendi bu size daha çok yakışır gibi yakışıksız ifadelere maruz kalmalar, bunu deneyebilir miyim deyip hiçte güvenli olmayan ortamlarda elbise denemek… Bu liste böyle uzar gider. Mümin bir kadının görevi, tesettürü, ahlakı, üzerine giydiği birkaç metre kumaş ile sınırlı değil.
Kardeşlerime tavsiyem bu gibi alışverişleri mahremimiz yanımızda olduğu, olabileceği vakitlere bırakmak, satıcıyla eşlerin, babaların, erkek kardeşlerin muhatap olması veya alışverişi mümkün ise biz değil onların halletmesidir. Çarşı pazar, gezilecek, stres atılacak, bunalımımızı giderecek ortamlar değildir. Gezmek amaçlı çarşı ve pazara çıkmak, vitrinleri dolaşmak, sabahtan akşama kadar, haftanın yarısını orada geçireceğimiz yerler değildir. İslam’ın hâkim olmadığı beldelerde çarşı ve pazarlar daha büyük tehlikeler arz etmektedir.Çarşı ve pazar alışverişlerinde de Allah’ın hudutlarına uymak zorunda, giydiği elbise ile konuşmasında, yürümesinde onu cahiliye kadınlarından ayıran birçok özellik bulunmaktadır.
Mümin bir kadın bir gün içinde dışarı çıkma zorunluluğunu asgariye indirmek zorundadır. Bu çıkışlar mecburi olmalı, keyfi olmamalıdır. Örneğin; sabah peynir, akşam patates almak için markete gitmek veya sürekli dışarıda dolaşması, uygun olmayan dikkat etmesi gereken davranışlardır.
2) Çarşı ve pazarlar, nefsi körükleyen ama ihtiyacı doğuran, alamadığında kişiyi sıkıntıya sürükleyen ortamlardan ne kadar çarşı ve pazar dolaşırsanız ihtiyaç listeniz uzar gider. Gördüğünüz her şey ihtiyacınız olur, öyle sanmaya başlarsınız; dolayısı ile bu da bütçede açığa yol açar veya alınamayan bir eşya, elde edemediğiniz her hangi bir şey yüzünden evde huzursuzluğa kadar giden sonuçlara yol açabilir. Sonuç itibari ile insanız ve nefis sahibiyiz. Şeytanın bile nereden yaklaştığı, hangi yönümüzü zayıflatacağı bilinmez. Öyleyse ona açık kapı bırakan ortamlardan mümkün mertebe uzak durmak zorundayız.
Kaynak; Müslüman Kadının Ahlakı / Çarşı ve Pazar gezmek

Genç Muvahhide

BU HABERLER DE VAR!

BESÂİRU’L -KUR’AN(Kuran Tefsiri) – Ali Küçük

ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Abdullah Muhaysini`den Şam`a Dua

  YouTube`dan İzlemek İçin:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir