Çarşamba, 28 Temmuz 2021

Tevhide Davete Nasıl Başlanmalı?

teblig-insanlari-iyilige-cagirmanin-onemi

‘’Yaratan rabbinin adıyla oku. O insanı aşılanmış bir yumurtadan yarattı.

Oku! İnsana kalemle yazmayı öğreten ve bilmediğini öğreten Rabbin çok cömerttir.’’ Alak 1-5

 

Tağutları inkar, sadece tağutları söylemle reddettiğini söyleyerek olmuyor. Yani bazı korku ve endişelerimiz var. O korku ve endişeler dünya hayatının geçici menfaatlerinden ya da dünya hayatında bize gelebilecek küçük zararlardan kaynaklanmaktadır. Allah’a iman ediyorsak O’na güvenmeliyiz.

 

Biz toplumun bakış açısıyla bakarsak ve toplum bize farklı bakar diye toplumdaki insanların bizi yadırgayacağı endişelerini taşırsak, biz hiçbir yerde ”kum fe enzir/kalk ve uyar” yapamayız.

 

Kendini cennete başkalarını cehenneme layık görme ahmaklığını bırak. Bu şirk yangınına müdahale etmek için kalk ve kaldır.

 

Allah, bir arayış içinde olduğumuz için bizi tevhid ile tanıştırdı. Altını çiziyorum. Biz bir arayış içinde olduğumuz için, Allah bizi, tevhid ile tanıştırdı. Biz sorarak İslam’ı bulduk, doğru İslam nedir? Allah’ın vahyi nedir? Yoksa arayarak bulanlar, halkı Müslüman olan bir coğrafyada doğduğumuz için, annemizden, babamızda geldiği için, işte kimliğimizde de İslam yazdığı için veya çevremizden gördüğümüz, herkes Müslüman denen bir kültür İslamına, atalar dinine, muhafazakârlık İslamına sahip olduğumuz için Müslüman olmadık.

 

O zaman bu arayışımızın karşılığında yani tevhid ile tanışmamızın karşılığı da kalkmaktır. İş yerinde, evinde, çevrende, meclislerde, toplantılarda, sohbetlerde, her yerde ”kum/kalk”, ne yap? ”fe enzir/uyar” İnsanları korkutarak uyar. Neden korkutup sakındıracağız? İnsanların kula kulluk ettiğini, Allah’tan başka rabler ilahlar edindiğini şirk içerisinde yaşadıklarını müşrik olarak vahili bir hayat sürdürdüklerini ve böyle devam ederler ise şirk ve müşrik sistem içerisinde hayatlarının son bulacağını ve bu sonun sonucunun da cehennem olduğunu onlara anlatarak bunlardan sakındıracağız.

 

Sen neden rahatsızlık duyduysan rahatsızlık duyduğun şeyleri,
Ne bulduysan, bulduğunu git başkalarına anlat.

 

Allah sana tevhidi gösterdi. İşte bu bulduğun bir nimettir. Bulduğun bu nimetin bir bedeli var. Malın zekâtı maldan vermektir. İlmin zekâtı da ilimden vermektir. Aradığın şeyi bulduysan, aradığından vereceksin. O zaman sende böyle bir nimete sahipsen ayağa kalkıp sende başkalarını tevhid ile bu nimet ile tanıştıracaksın. Kendini bu davaya ada ki inzar edebilesin.

 

Allah, yönetimi bize öğretiyor. Direk tevhid ile fikri inşa ile başlamak rabbani yöntemdir. Önce doğru bir Allah inancı/tevhid, ondan sonra amel gelmelidir. İslamî şahsiyet inşası, önce iman sonra amel ama birbiriyle iç içe bir inşadır. Rabbin büyüklüğünü geri kalan tüm varlıkların küçüklüğünü yani yaratılmış olan insanların diğer yaratılmış olan insanlara karşı müstekbirliğe(büyüklenmesine) son vermek ve tek büyük olan Allah’ın hâkimiyetini ilan etmektir. Bizim ilk görevimiz tevhidi anlatmaktır. O bizi terbiye ediyor. Biz terbiyeyi falan efendi de, falan şeyh de, falan yolda ararsak bizim terbiyemiz doğru olmayacaktır. Allah tarafından terbiye edilmeyenler muhakkak başka şeyler ile terbiye edilmeyi tercih edeceklerdir. Işte o tercih ettikleri onların Rabbi olacaktır.

 

Peki, rabbannî yöntemle bize öğretilenleri insanlara anlatmayacak mıyız? Hem sözlerimizle hem de amellerimizle anlatacağız. İşte mesele bu öğrendiklerimiz yani biz sadece ”la ilahe ilallah” Allah’tan başka ilah yok dediğimizde tüm sahte ilahları ve ilahlık iddia edenleri reddediyoruz. Sahte ilahları ve ilahlık iddia edenleri nereden bileceğiz? İlah kelimesinin anlamını iyi bir şekilde öğrenmeden bilemeyiz. O zaman, fikrî inşanın temelini oluşturan ilah, rabb, ma’bud, ibadet, din, şirk, küfür, nifak, tağut, cahiliye, hâkimiyet vb. Kavramları öğrenmeli ve sonra anlatmaya başlamalıyız. Fikri inşa oluşmadan kurulacak olan İslamî şahsiyette sorun vardır. Rabbi iyi tanımadan, cahiliye ile olan ilişkiyi tam kurmadan, İslamî şahsiyeti tam inşa etmeden cahiliyenin içine girerler ve cahiliye onları dişlerinin arasına alır ve onları da bir dişli yapar.

 

Rabbinin büyüklüğünü ortaya koy,

İnsanın küçüklüğünü ortaya koy,

En büyük yanında seni kimse yıkamaz,

En sinsi istihbarat örgütleri seni göremez,

Onların rabbi küçüktür,

Onların rabblerini de yaratan Allah En büyüktür.

 

Yüksel Yılmaz – İslamî Şahsiyetin İnşası

BU HABERLER DE VAR!

BESÂİRU’L -KUR’AN(Kuran Tefsiri) – Ali Küçük

ONLINE OKUMAK İÇİN TIKLAYIN İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dr. Abdullah Muhaysini`den Şam`a Dua

  YouTube`dan İzlemek İçin:  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir